شما در حال مشاهده نسخه موبایل وبلاگ

afruz

هستید، برای مشاهده نسخه اصلی [اینجا] کلیک کنید.

ده

چگونه ماندگاری بوی عطر را زیادتر کنیم شما رایحه عالی مورد نظرخود را در قیمتی مناسب پیدا کرده اید ، اما هر زمان که از آن استفاده می‌کنید، به زودی و در عرض چند ساعت بوی آن از بین می‌رود. چرا این اتفاق می‌افتد؟

شما رایحه عالی مورد نظرخود را در قیمتی مناسب پیدا کرده اید، اما هر زمان که از آن استفاده می‌کنید، به زودی و در عرض چند ساعت بوی آن از بین می‌رود. چرا این اتفاق می‌افتد؟ روش های را بیاموزید تا به شما اطمینان بدهد که بوی عطرتان در سرتاسر شب یا روز قوی و خوب باقی می‌ماند.

حفظ پوست سالم و افزایش بوی عطر

1- پوست سالم رمز استفاده موفق از محصولات آرایشی و زیبایی است.ابتدا مطمئن بشوید که پوست شما پیش از استفاده از عطر کاملا شسته و تمیز است.

2- توجه کنید که چه نوع مواد بهداشتی پوست و بدن باعث می‌شود که بدن شما بوی تندی داشته باشد. اگر از عطر برای این منظوراستفاده می‌کنید که بوی بدن شما را بپوشاند، این بو وعطر به مدت طولانی نمی‌ماند و سرانجام بوی بدن شما بر عطر غلبه می‌کند

3- اگر بوی بدن شما به شکلی است که اثر عطر را از بین می‌برد، قبل از به کار بردن عطر از محصولات بهداشتی و آرایشی مناسب استفاده کنید.

4- دقت کنید که عطر را در جایی که ماده بوبر یا ضد عرق استفاده کرده اید، به کار نبرید. بوبرهایی با رایحه ملایم بوی عطر شما را نمی‌پوشاند، بلکه آن را افزایش می‌دهند. بوبرها هر نوع بوی عرق را از بین می‌برند و باعث می‌شوند که رایحه عطر به خوبی بدن شما را خوشبو کند.

5- قبل از استفاده از عطر مطمئن شوید که خراش و زخم روبازی بر روی پوست خود ندارید، زیرا ترکیب عطر با مایعات بدن باعث ایجاد بوی نامطبوع می‌شود.

ایجاد رطوبت برای طولانی ترکردن زمان عطر

1- عطرها در محیط مرطوب ماندگاری بیشتری دارند. قبل از استفاده از عطر، ابتدا حالت پوست خود را ارزیابی کنید؛ آیا پوسته پوسته و خشک است یا مرطوب و سلامت است.

2- اگر پوست شما خشک است، از یک کرم مرطوب کننده استفاده کنید تا به ایجاد رطوبت و نرمی‌پوست شما کمک کند. توجه داشته باشید که کرمی‌انتخاب کنید که مشابه بوی عطر شما باشد.

3- پیش از استفاده از عطر، اجازه بدهید تا کرم نرم کننده به خوبی توسط پوستتان جذب بشود.

4- مطمئن بشوید که قسمتهای حساس بدنتان مرطوب شده است. اصلی ترین بخش های بدن برای پاشیدن عطر مچ، گردن و پشت زانوی شما است.

5- عطر را بر روی بدن خود بپاشید و اطمینان حاصل کنید که در قسمتهای اصلی قرار گرفته است تا ماندگاری بیشتری داشته باشد.

6- یادتان باشد که عطر را پیش از پوشیدن لباس به خود بزنید. اگرچه ممکن قسمتهای اصلی که یادآور شدیم با لباس پوشیده شود، اما هنگامی‌که عطر را مستقیما به روی پوست خود بزنید، عطر ماندگاری بیشتری نسبت به زمانی که به روی لباس خود بزنید، خواهد داشت.

7- اگر پوستی دارید که پس از زدن کرم مرطوب کننده، خشک باقی می‌ماند؛ باید عطر را در طول روز و شب در نقاط مختلف بدن تکرار کنید؛ زیرا پوست خشک عطر را می‌مکد و رایحه آن را زودتر از بین می‌برد.

8- طبیعتا بوهای تند بیشتر از بوهای ملایم ماندگاری دارند. پس در انتخاب عطر خود دقت کنید.

نه

نکات مفید:

همیشه بطریهای عطر خود را دور از گرمای مستقیم و نور خورشید نگه دارید.

شما می توانید یک قطره از عطرتان را روی مشعل نفتی بریزید تا اتاقتان بوی عطر بگیرد.

به خاطر داشته باشید، دوام یک عطر به غلظت آن و میزان الکل آن بستگی دارد.

برای بهترین نتیجه قبل از زدن عطر از ژل دوش، لوسیون بدن، پودر بدن استفاده کنید تا تمام بدن خوشبو شود و دوام عطرتان بیشتر شود.

هرگز مچ دستتان را به هم مالش ندهید، این کار اثر عطر را کم خواهد کرد.

اسپری کردن یک عطر روی مو به علت داشتن الکل می تواند به موها آسیب بزند.

همیشه عطر را روی پوستتان تست کنید.

خرید عطر را در صبح ها انجام دهید.

همیشه مطمین شوید که در عطر را محکم بسته اید، زیرا عطر سریع تبخیر می شود.

عطر را در یک اتاق با هوای تمیز و خنک تست کنید.

بیشتر از 4 بو را در یک آن تست نکنید.

همیشه عطر را در نقاط نبض دار بدنتان بزنید.

مقداری از عطر را روی رختخوابتان اسپری کنید.

در سراسر روز اودوتوالت خود را تجدید کنید زیرا بوی آن بعد از 4 ساعت از بین خواهد رفت.

یک عطر خوب می تواند در کل روز با شما بماند.

یک راه خوب برای تضمین بیشتر دوام عطر، پودر بدن است.

به خاطر داشته باشید یک عطر می تواند روی افراد متفاوت بویی متفاوت داشته باشد.

بعضی از عطرها رویلباسممکن است اثر لکه چربی باقی بگذارند.

ممکن است به بعضی از عطرها حساسیت پوستی نشان بدهید.

اگر شما بوی جزیی و ملایممدنظرتان است به جای استفاده از عطر از ژل دوش یا لوسیون بدن استفاده کنید.

هشت

حالا معیاربندی عطرها از همین میزان غلظت شروع می شود: فرق بین عطر، ادو پرفوم، ادو تویلت و ادوکلن در چیست ؟

عطرهایی که در قفسه های فروشگاه ها مشاهده میکنیم، در دسته بندی های بسیار مهمی به نام "غلظت عطر" قرار دارند . افتر شیو، ادوتویلت، ادوپرفیوم ، ادوکلن و غیره و غیره . با این حال احتمال دارد عطری دارای دو نسخه باشد؛ مثلا دارای نسخه های ادوتویلت و ادوپرفیوم ، ولی روایح متفاوتی را برایتان به ارمغان بیاورد که این تفاوت ها همگی مربوط به غلظت روغن عطریست که در عطرها استفاده میشود . اگر با این نوع اصطلاحات که بسیار در خرید عطر و ادکلن رایج است، آشنا نیستید، لطفا این مقاله از رویال عطر را مطالعه نمایید تا با دانش بیشتری نسبت به تست و خرید عطر اقدام کنید .

پارفوم یا پرفیوم (Perfume or Parfum ) : پارفوم یا پرفیوم ها دارای غلظت عطری 20 الی 30 درصدی هستند . این موضوع نشان دهنده ماندگاری بالای این نوع عطرهاست . معمولا پرفیوم ها را با اصلاحات دیگری نیز نام گذاری میکنند ؛ همانند ( extract or extrait). با توجه به بالا بودن غلظت روغنی این عطر ها، به طبع گران تر از سایر عطر های تولیدی خواهد بود . همچنین عطرهای پرفیوم را معمولا در آمبولاژ های 30 میلی یا کمتر، از برند های تولید عطر و ادکلن مشاهده میکنیم . که نسبت تولید این عطر ها در برند های نیش، بیشتر است . به هر حال ماندگاری این نوع عطر ها بر روی پوست بسیار بالاست و توصیه میشود در فضای باز و شب ها استفاده شوند . اگر در فصل تابستان از این نوع عطرها استفاده میکنید، خیلی مواظب تعداد اسپری کردن باشید . همچنین اگر هوا گرم باشد، بدن انسان به صورت طبیعی گرم تر خواهد شد . در نتیجه عطری که روی پوست اسپری کرده اید، سریع تر بخار می شود . برای شناسایی این نوع عطر ها، روی جعبه یا شیشه عطر، عبارت های Perfume ، Perfum ، extract ، extrait را بررسی نمایید .

ادو پرفیوم (Eau de Parfum) : معمولا 15 الی 20 درصد غلظفت عطر دارند . و برای هوای معتدل مناسب است اما بیشتر در عطرهای زمستانی و پائیزی استفاده می شوند . از بین عطرهایی که در بازار مشاهده و تست میکنید، اغلب بالاترین غلظفت عطری رایج، ادوپرفیوم ها هستند که عطرهای زنانه رایج ترین نسخه های EDP را دارند . این نوع عطر ها دارای ماندگاری بسیار خوبی هستند و پخش بوی رضایت بخشی را به همراه خواهند داشت . با توجه به این فاکتور ها، معمولا تولید کنندگان عطر، حجم عطرهایی که دارای غلظت ادوپرفیوم هستند را بیشتر از 100 میل به بازار عرضه نمیکنند .

ادو تویلت (Eau de Toilette) : محبوب ترین غلظتی که فروش بسیار زیادی هم در دنیا دارد، نسخه های ادوتویلت محسوب می شود . بسیاری از برند های دیزاینر مثل هرمس(Hermes)، گرلن (Guerlain)، دیور (Dior)، شانل (Chanel) لالیک (Lalique) و . . . عطرهای پر طرفدارشان را در هر دو نسخه EDT و EDP تولید میکنند . عطرهایی که در این دسته بندی قرار دارند، بسیار مناسب تابستان هستند و در روزهای گرم بیشترین تاثیر گذاری را خواهند داشت .

ادوتویلت ها 5 الی 15 درصد روغن عطر را در یک بطری همراه دارند و با توجه به سبک بودن رایحه و بیشتر بودن الکل آن، پخش بیشتری را نسبت به پرفیوم و ادو پرفیوم دارد . معمولا شاهد تولید عطرهای ادتویلت در حجم های بالای 100 میل هستیم که 200 میل رایج ترین آن می باشد . علت این امر، غلظت کم روغن عطر، ماندگاری کمتر نسبت به غلظت های دیگر و استفاده زیاد در طول روز می باشد .

ادوکلون ها (Eau de Cologne) : ادوکلن ها دارای غلظت 2 تا 4 درصد هستند و سبک ترین غلظت عطر تجاری محسوب می شود و به طبع دارای ماندگاری بسیار کمی خواهند بود ولی در همان چند ساعت ماندگاری، پخش خوبی را میتواند داشته باشد . معمولا به خاطر فرار بودن این عطر ها، حجم های تولیدی 200 میل و شاید هم بیشتر است تا در استفاده مکرر زود تمام نشود . ادوکلن ها بیش از 90 درصد عطر های تابستانی پوشش میدهند. در عطر های مردانه بیشتر از عطر های زنانه از غلظت ادوکلون استفاده می شود .

افتر شیو (Aftershave) : کمترین غلظت عطری که معمولا 1 الی 3 درصد را پوشش میدهد، اوفرِش ها (Eau Fraiche) نام دارند که ماندگاری بسیار بسیار کمتری نسبت به سایر غلظت ها دارند و در بهترین حالت 2 ساعت دوام خواهند داشت . بیشترین استفاده از این عطرها، بعد از اصلاح و بعد از حمام کردن است .

همچنین در گیفت ست هایی (Gift set) که دارای نسخه اصلی عطر به همراه افتر شیو می باشد، با توجه به این که هر دو دارای یک رایحه هستند، میشود برای افزایش پخش و ماندگاری عطر از افتر شیو ها استفاده نمود . اینکه ابتدا افتر شو را به پوست گرن، پشت گوش، مچ دستان مالید و ان قسمت های را مرطوب نمود؛ سپس به آن قسمت ها عطر را اسپری کرد تا ماندگاری و پخش عطرمان بهتر شود .

برای ماندگاری و پخش بوی عطر و ادکلن بر روی پوست، مقاله ای کامل را در سایت قرار خواهیم داد . مباحثی همچون نوع پوست (چرب، خشک یا معمولی) و . . . بررسی می شوند . . .

هفت

۱٫ عطر را در فضای بین سینه‌ها استفاده نکنید چون باعث بروز جوش و بثورات پوستی در این نواحی می‌شود.

۲٫ هرگز عطر را به ناحیه زیربغل نزنید زیرا اثر ضدعرق و خوشبوکننده ندارد و وقتی با عرق ترکیب می‌شود، بوی بدی تولید می‌کند.

۳٫ در طول روز می‌توانید عطر را روی مچ دست‌ها، مفاصل پاها و بالای شکم خود استفاده کنید. بهتر است عطر را روی پشت گردن بزنید. این دو توصیه برای اجتناب از واکنش بین پرتوهای ماورای‌بنفش و عطر است چون ترکیب این دو ایجاد حساسیت می‌کند و به پوست آسیب می‌رساند.

۴٫ عطر را روی لباس‌های روشن نزنید زیرا ایجاد لکه می‌کند.

۵٫ اگر عطری تازه خریده‌اید، نمونه آن را اواخر عصر امتحان کنید زیرا قدرت بویایی در این زمان از روز زیاد است. در شروع استفاده از عطر تازه، ابتدا آن را روی ناحیه کوچکی از پوست بزنید زیرا اگر حساسیت داشته باشید، درگیری شما کمتر می‌شود. اگر بعد از یک ساعت واکنشی نبود، می‌توانید از عطر استفاده کنید.

۶٫ هنگام استفاده از عطر، آن را روی نقاطی بزنید که نبض وجود دارد مثل روی مچ داخلی دست، پشت زانوها و زیر خط فک نزدیک گوش. نبض باعث پخش‌شدن رایحه می‌شود.

۷٫ عطر را در مکانی سرد و تاریک و دور از نورخورشید نگه دارید زیرا گرما با آن واکنش می‌دهد و خراب می‌شود. بعد از بازکردن در عطر، حداکثر تا ۲ سال باید از آن استفاده شود.

۸٫ عطر را روی لوازم تزیینی و جواهرات نزنید زیرا بعضی عطرها باعث تخریب طلا و جواهر می‌شوند.

۹٫ در هوای سرد از عطرهای قوی استفاده کنید زیرا سرما شدت عطر را کم می‌کند و برعکس تابستان‌ها عطر ملایم بزنید.

۱۰٫ بهترین زمان عطر زدن، درست بعد از حمام است چون منافذ پوست باز هستند و عطر کاملا نفوذ می‌کند. بهتر است در حمام از صابون بدون عطر استفاده کنید به‌خصوص در نواحی‌ای که قرار است عطر بزنید. صابون‌ها و دئودورانت‌ها روی بوی عطر تاثیر می‌گذارند و ترکیب آنها خوشبو نمی‌شود.

۱۱٫ روش‌های مختلفی برای عطر زدن وجود دارد و روی تاثیرگذاری عطر، مهم است. بهتر است عطر در هوا چندان پراکنده نشود و فاصله آن با ناحیه موردنظرتان زیاد نباشد حتی بهتر است عطر را روی پنبه بزنید و آن را به محل موردنظر بمالید تا بوی آن بیشتر حس شود.

۱۲٫ اگر صبح یک عطر و عصر عطر دیگری می‌زنید، باید سعی کنید بوی عطر اول از پوستتان حذف شود زیرا ترکیب بوی دو عطر دلپذیر نخواهد بود.

۱۳٫ سوالی که برای بیشتر آدم‌ها مطرح است، این است که آیا وقتی بیرون از منزل هستیم باید عطر بزنیم؟ استفاده از عطر در محوطه باز و بیرون از منزل، فواید و زیان‌هایی دارد. فایده‌اش این است که می‌توانید از رایحه‌هایی استفاده کنید که درست همان بوی دلپذیری را دارند که بیشتر آدم‌ها دوست دارند مثل رایحه گل‌ها، میوه‌ها یا حتی محل‌های خاص. زیانش هم این است که استفاده از ۱۴٫عطرهای شیرین و تند که معمولا در محیط بیرون به کار می‌رود، مشکلی بزرگ ایجاد می‌کند؛ بسیاری از حشرات به این بوها تمایل دارند و جذب آن می‌شوند. پس به این موضوع توجه داشته باشید و سعی کنید عطرهای شیرین استفاده نکنید چون زنبور و مگس را به خود جذب می‌کنند. در پیک‌نیک یا پارک عطر تند نزنید. در محیط‌هایی که پشه زیاد است، اصلا عطر نزنید چون پشه‌ها را جذب می‌کند. اگر هم از آن افرادی هستید که بدون عطر، هیچ جا نمی‌روید، در محیط بیرون از عطرهای بسیار ملایم استفاده کنید.

۱۵٫ عطر موردنظر را روی کاغذ تست بزنید و حدود ۳۰ سانتی‌متر دور از خودتان بگیرید و آرام تکان دهید تا بو به مشامتان برسد. اگر کاغذ تست‌ نبود، عطر را به فضای بالای سرتان بزنید و وقتی ذرات آن به پایین حرکت کردند، نفس عمیق بکشید تا اولین حسی که از این عطر برایتان به وجود می‌آید، درک کنید. می‌توانید عطر را روی مچ دست اسپری کنید تا با ضربان نبض و گرمای بدن تماس پیدا کند و تغییرات لازمه در آن انجام شود. به این ترتیب متوجه دوام عطر و پایداری آن خواهید شد. بعد از امتحان آن روی مچ دست، مچ دست‌ها را به هم بمالید تا اثر عطر کم شود.

۱۶٫ عطر، ترکیبی از روغن‌های معطر طبیعی یا صناعی است که در آب و الکل با درجه بالا رقیق می‌شود. تفاوت این ترکیب‌ها در غلظت روغن‌های به کار رفته است. هر چه غلظت روغن‌های معطر بیشتر باشد، ماندگاری عطر بیشتر می‌شود. ادکلن ۴ درصد روغن، ادوتوالت ۸۰ درصد تا ۱۵ درصد و حدود ۲ ساعت ماندگاری و ادوعطر (ادوپرفیوم) ۱۵ تا ۲۲ درصد روغن معطر و ۵-۳ ساعت ماندگاری دارد. عطر یا عطر کلاسیک بالاترین غلظت روغن معطر را دارد (بیش از ۲۲ درصد) و ۶ ساعت یا بیشتر اثر آن می‌ماند.

انـواع ادکلن‌ها و خـواص آنـها
هــمان طـور كـه درصد(غلظت) تركيبات معطر (اروماتيك) كاهش می‌يابد(مقدار الکل افزایش می‌یابد)، شـدت و طول عـمـر عطر نيز كاهش می‌يابد.

1- عصاره عطر: %40-20 تركيبات معطر

2- Perfume Eau De شامل 10 - 20% ترکیبات معطر

3- Eau De Toilette شامل 5-10% ترکیبات معطر

4- Eau De Cologne شامل 2-5 % ترکیبات معطر
تـركيـب آب و الـكل به عنوان حلال مواد معطر به كار
می‌رود. در عمل گرماي بدن سبب می‌گردد تـا حـلال بـه سرعت تـبـخير شده و عـطر بـروي پـوست بـاقـي بـماند تا بتدريج طي چندين ساعت تبخير گردد.

مراحل تبخير عطر

1- رايحه اوليه: رايحهاي كه پس از چند دقيقه از استعمال عـطـر احـسـاس می‌گردد. رايحه اوليه همان احساس اوليه از بوي عطر می‌بـاشد. بـه هـمين خاطر در فروش عطر تاثير بسزايي دارد. رايحه اين مرحله تازه و تند می‌بـاشد. تركيـبـاتي كـه در ايـن مـرحله دخيل هستند بوي تند داشته و شديدا فرار می‌باشند و به سرعت تبخير می‌گردند.

2- رايحه ثانوي: رايحه عطرثانوي زماني كـه رايـحه ابتدايي از ميان می‌رود آشكار می‌گردد. رايحه ثانوي بدنه اصلي عطر را تشكيل می‌دهد و به عنوان ملايم كنـنـده بوي تند اوليه به كار می‌رود.رايحه اين مرحله چيزي حدود 10 دقيقه تا 1 ساعت بعد از استعمال عطر احساس می‌گردد.

3- رايحه پايه: رايحه عطر زماني كه رايحه اوليه و ثانويه از ميان می‌رونـد. تركيبات اين گروه معمولاً ثابت كننده می‌بـاشنـد. رايحه اين مرحله قبل از 30 دقيقه از استعمال عطر احساس نخواهد شد.

منابع عطر سازي

گياهان به عنوان منابع روغن‌هاي اساسي و تركيبات معطر عمده به شمار می‌آيند. گياهان ايـن تـركيبات را به خـاطر محافظت از حيوانات گياه خوار و هم چنين جذب حشرات گرده افشان توليد می‌كنند.

1- گل‌ها: بزرگترين منبع مواد معطر می‌باشند كه شامل گل‌هاي سرخ، مريم، ميخك، ياس و ابريشم هستند.

2- بر گ‌ها: برگ‌هاي نعناع هندي، بنفشه، رزماري، مركبات، گوجه فرنگي و علف خشك.

3- ريشه و ساقه‌هاي زيرزميني: ريشه درخت جوز و زنجبيل.

4- دانه‌ها: دانه‌هاي گشنيز، زيره، كاكائو، هل و باديان.

5- ميوه‌ها: ميوه‌هاي تمشك، توت فرنگي، سيب، مركبات، وانيل، فلفل شيرين.

6- روغن چوب: چوب درختان سرو، عرعر، كاج و صنوبر.

7- پوست درختان: درخت نعناع.

8- رزين(صمغ): رزين بوته كندر، بلسان(درخت گل حنا)، كاج و صنوبر.

منابع حيواني

1- مشك: از كيسه آهوي آسيايي گرفته می‌شود كه مشك سنتزي(مصنوعي) به علت اقتصادي بودن جايگزين مشك طبيعي شده است.

2- كاستوريوم: كه از كيسه سگ آبي آمريكاي شمالي بدست می‌آيد.

3- عنبر سائل: ماده چربي مانندي كه از نهنگ عنبر بدست می‌آيد.

4- عسل: كه از كندو عسل زنبور بدست می‌آيد.

منابع مصنوعي

مواد معطر ساختگي تركيبات ارگانيكي می‌باشد كـه از فرآورده‌هاي نـفـتـي و يا رزين درخت كاج حاصل می‌گردد مانند كومالين و لينالول.

خانواده عطرها

· FRESHY GREEN: رايحه ‌اي كه شـبيـه عـلف و سبزه و يا برگ‌هاي تازه چيده شده می‌باشد - رايحه پر طراوت

· ORIENTAL: رايحه كاجي و بلوطي و يا وانيلي - رايحه گرم

· SPICY: رايحه گرم و تند.

· WOODY: رايحه جنگل و چوب خشك تازه قطع شده.

· FLORAL: رايحه گل‌ها - ملايم و طبيعي.

· FRUITY: رايحه ميوه‌ها بجز مركبات مانند: سيب، موز و توت فرنگي.

· FUNGAL: رايحه قارچ مانند.

· EARTHY/MOSSY: رايحه زمين جنگل و خاك.

· CITRUS: رايحه مركبات مانند: نارنج، ليمو ترش و پرتغال.

· TOBACCO: رايحه تنباكو.

· SWEET: رايحه شيرين.

· LIGHT: رايحه ملايم و سبك.

· HEAVY: رايحه سنگين و گيرا.

از ديگر گروه‌هاي عطرها می‌توان به DEODORANT ها كه براي برطرف كردن بوي بد دهان و ANTI-PERSPIRANT ها كه از تعريق بدن جلوگيري می‌كنند و AFTERSHAVE كـه پس از اصلاح استفاده می‌گردند نام برد.

نكاتي در مورد عطرها و ادکلن‌ها

1- عطر را در نقاط نبض دار بدن استفاده كنيد نقاطي كه جريان خون قوي و پوست گـرم تر از ديگر نقاط می‌باشد مانند مچ دست، پشت گوش، قـفسه سينه، گـردن، پـشت زانوها و داخل آرنج‌ها.

2- عطر را به صورت چند لايه استفاده كنيد تا ماندگاري آن افزايش يابد.

3- پس از 4-3 ساعت معمولا بايد مجددا به خودتان عطر بزنيد.

4- عطر را در هواي روبروي خود اسپري كرده و از آن عبـور كـنـيد. بـا ايـن كـار عـطـر به طور يكنواخت روي بدن شما می‌نشيند.

5- هيچگاه عطر را مستقيما روي لباس خود به كار نبريد زيرا ممكن است ايجاد لك كند.

6- زمان امتحان عطر هنگام خريد اجازه دهيد حداقل عـطر بـه مدت 10 دقيقه روي پوست شما باقي بماند و زماني كه بوي عطر با بوي طبيعي بدن شما آميخته می‌گردد ايجاد بوي متفاوتي خواهد كرد. با اين كار انتخاب بهتري خواهيد كرد همـچنين بيش از 3 عطر را همزمان امتحان نكنيد چون بيني شما ديگر قدرت تشخيص نخواهد داشت.