چهار

سه شنبه 1 فروردين 1396
Array
afruz
22: تعداد بازدید

 

تقریباً غیر ممکن است بتوانیم در مورد عطر با توجه به مواد تشکیل دهنده آن صحبت کنیم چرا که فرمول ساخت عطر برای طراحان آن عطر محفوظ است و البته سری. اما فرهیختگان باتجربه و حرفه‌ای میتوانند عناصر اصلی تشکیل دهنده عطر‌ها را جدا کنند .وقتی که این چیره دستی و مهارت با تکنولوژی شیمی مدرن مانند تکنولوژی تجزیه عناصر رنگی (Gas Chromatography) آمیخته شود به عطر ساز کمک می‌کند که عطری مانند آن و یا حتی بهتر از آن ساخته شود. تقریبا بیش از 85%  عطرها در اروپا و مخصوصاً در کشورهای فرانسه، آلمان، سوئیس، اسپانیا، هلند و انگلستان تولید می‌شود. اما از آنجاییکه شهرت،صنعت عطر جهان را احاطه کرده است شما ممکن است تصور کنید که عطرها ویژگی‌های اختصاصی دارند که فقط مخصوص طراح آن است و بقیه به آن دسترسی ندارند ولی در حقیقت این طور نیست. قوانین جهانی این طور اعلام می‌کنند که این رایحه متعلق به طبیعت است و نه متعلق به یک فرد خاص. بنابراین یک عطرو رایحه نمی‌تواند انحصاری باشد یا قانون کپی رایت در مورد آن  اجرا شود، کارخانه‌ها هم نمی‌توانند کسی را از تغییر دادن یا بهبود دادن بر روی بوها و رایحه‌ها در تمام یا قسمتی از یک عطر منع نمایند.

برند و نام عطرها

البته نام برند تجاری عطر می‌تواند برای طراح آن عطر مشمول قانون کپی رایت باشد، وی می‌تواند آن را ثبت کند و دیگران حق ندارند از آن به نفع خود استفاده کنند. به همین دلیل ما از واژه‌های «عطر خالص بدون الکل ....» یا  « اسانس .... » یا «رایحه .... » استفاده می‌کنیم تا تفاوت آن کاملاً شفاف و روشن باشد. با یک عطر خالص بویایی شما در تمام طول شبانه روز حفظ می‌شود چرا که عطرهای خالص علاوه بر بدن شما حتی روی لباس شما در کمد لباس باقی می‌ماند. عطر خالص معمولاً بین 6 تا 24 ساعت دوام دارد و تبخیر طبیعی عطر در تمام مدت روز ادامه می‌یابد که این به نوع پوست شما هم بستگی دارد. اما فقط یک نکته مهم: عطرهای خالص برای مدت طولانی در شیشه‌هایشان می‌مانند. اغلب مردم نمی‌دانند که عطرهای الکلی (ادکلن‌ها و دئودورانت‌ها) فاسد شدنی هستند. کارشناسان صنایع، عمر این گونه عطرها را بین 6 تا 18 ماه اعلام می‌کنند البته این مدت با توجه به مواد ادکلن و کیفیت آن متغیر است. اما عطرهای خالص سال‌ها بوی خود را از دست نمی‌دهند.

ادکلن ها

یک ادکلن آميزه‌اي از روغن‌هاي اساسي(Essential Oil )، تركيبات معطر (Aroma Compound)، ثابت كننده(Fixatives)  الكل (Alcohol) می‌باشد. روغن‌هاي اساسي از طريق تـقـطـير گـل‌ها،گياهان و علف‌ها بدست می‌آيد. اگر عصاره گيري ازطريق تـقطير مـيــسر نباشد توسط روغن‌هاي جاذب اين كار صورت می‌گـيـرد مانند گل ياس. عصاره گيري توسط روغن‌هاي جاذب اساساً عمل استخراج توسط جذب مواد معطر به داخل موم و سپس استخراج و جدا سازي روغن بدبو توسط الكل می‌باشد. در سـاختـن عـطر  مواد شيميايي معطر نيز به كار می‌رود. ثـابـت كننده‌ها كه وظيفه پيوند دادن و متصل كردن عطرهاي گوناگون را به عهده دارند شامل بلسان (درخت گل حنا)، عنـبر سـائـل و شـيره غـدد بـودار آهـوي مشـك ( نــوع غليظ آن بدبو بوده اما در محلول الكل به عـنـوان عـامـل نگهدارنده كاربرد دارد). ميـزان الكل افزوده بستگي به نوع ادکلن دارد.


ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به afruz است. | طراح قالب: آوازک